Turist Sayısı Her Yıl Artıyor

Karaderili Şirketler Grubu Editör 15 Mayıs 2018
Orhan karaderili / karaderili şirketler group yönetim kurulu başkanı "turist sayısı her yıl artıyor" türkiye'ye termal sağlık turizmi için gelenler her geçen yıl artış gösteriyor. Türkiye'de bulunan suların daha fazla minerale sahip olması, lüks otellerde cazip fiyatlı konaklama seçenekleri turistleri termal sulara çeken özelliklerden bazıları. 2014'te 180 milyon dolar yatırım bedeli ile 2 bin 200 yatak kapasiteli, marmara bölgesi'nin en büyük termal oteli yalova termal palace'ın temelini attık. Tesisimiz 840 odası, bin metrekarelik bir başkanlık süiti, 18 kral dairesi, sağlık, spa ve kür merkezleri, toplantı salonları, restoranları ile 55 dönüm alana kurulu. Avrupa'nın en iyi suyu seçilen, termal yaşa, ister kirala' tarzına uygun olarak yatırımlarını istedikleri şekilde değerlendirebiliyorlar. Halen 20 rezidansı satışa çıkardık. Fiyatlar 400 bin euro'dan başlıyor. Yatırımcıları a'dan z'ye düşündük. Sadece valizinizi alıp gelebiliyorsunuz. Gelmediğiniz dönemde eviniz size kira getiriyor. Böylece yılda minimum 30 bin euro kazanmanız mümkün oluyor. Ayrıca gelmediğiniz zamanlarda aidat ödemiyorsunuz. ... Bin 500-3 bin tl arasında değişen aidata; park bahçe hizmetleri, 24 saat güvenlik, teknik yardım, oda servisleri, plaj hizmetleri, haftada iki gün evinizin temizlenmesi dâhil." avrupalıların ilgisi artıyor karaderili şirketler group'un yönetim kurulu başkanı orhan karaderili, avrupalı turistin son yıllarda termal tesislerimize ilgisinin arttığım belirtiyor. Marmara bölgesi'nin 2 bin 200 yatak kapasiteli, beş yıldızlı en büyük termal oteli yalova termal palace ve kütahya'daki emet termal resort'un sahibi olduklarını belirten karaderili, şu değerlendirmeyi yapıyor: "avrupa ve ortadoğu ülkelerinde sağlık turizminin fiyatlarının çok yüksek olması, yabancı turistlerin tercihini türkiye'ye çevirmekte. Başta iran, ırak, almanya, fransa ve avusturyalı turistler olmak üzere dünyanın dört bir yanından misafirlerimizi ağırlıyoruz.

Türkiye termal tesislerde avrupa seviyesini yakalamaya başladı. Ortadoğu'nun son üç yıldır keşfettiği termal sularımızı özellikle ıskandinavlar çok seviyor. Termal suların fayda ve kullanımı açısından daha bilinçli olan avrupalıların ilgisi, ülkemize yapılan büyük ve nitelikli yatırımlar doğrultusular bakımından oldukça ... zengin olan kütahya'nın emet ilçesindeki emet termal resort yatırımımız, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Tesislerde içmece ve termal olarak altı farklı su birçok hastalıkta yardımcı tedavi görevi görüyor. Tesiste bulunan yosun havuzu türkiye'de tek, dünyada ise sadece iki ülkede bulunmakta. Yosunlu sıcak su vücuttaki toksinleri atmaktan ağrılı romatizmaya, gut hastalığından kemik erimesine birçok rahatsızlığa iyi geliyor. Yeni çıkan yasayla sosyal güvenlik kurumu, kaplıca tedavisi görmesi sunda artmakta." sağlık turizminin yükselişinin süreceğine inanan karaderili, 2018-2019 yıllarında 700 binden fazla tatilciye sağlık turizmi yaptırmayı hedeflediklerini söylüyor. Avrupa'dan amerika'ya, ortadoğu'dan türk cumhuriyetlerine kadar birçok yerde 15 satış ofislerinin bulunduğunu söyleyen karaderili, küresel acentelerle de anlaşmalar imzaladıkları bilgisini veriyor. Sağlık turizminin gelişmesi için yatırımcıların ortak hareket etmesinin gerektiğini vurgulayan karaderili şu öneride bulunuyor: "sağlık turizmine yatırım yapan işadamları tanıtım için işbirliği yapıp ciddi tanıtım fonu oluşturabilir. Yurtiçi ve yurtdışı fuarlara birlikte katılabilir; el birliği ile sağlık turizminde beş yıl sonra 1 milyon ... yabancı turist ağılayacak duruma gelebiliriz." ileri yaş ve engelli turizmi dünya nüfusu hızla yaşlanıyor.

2000 yılında her on kişiden biri 60 yaş veya üstü iken, gereken hastaların tedavi masraflarını karşılama kararı aldı. Sgk'nın tek şartı kaplıca hizmeti veren tesisin gerekli koşulları sağlamış olması. Sgk'nın kriterlerine "tam uyum" emet thermal resort hotel'imizde fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı, fizyoterapist, reflesolog ve att sağlık memuru bulunuyor. 2050'de her beş kişiden birinin 60 yaş veya üstü olacağı tahmin ediliyor. Türkiye'nin en büyük hedef pazarı avrupa'da 2050'de 60 yaş ve üstü nüfusun oranının yüzde 37'ye çıkacağı öngörülüyor. Avrupa birliği istatistik kurumu'nun (eurostat) verilerine göre, 65 yaş ve üstündeki insanlar, diğer yaş gruplarına oranla daha fazla seyahat ediyor ve daha fazla harcama yapıyor. Yaşlanma olgusuyla artan sağlık ve bakım masrafları, içinde yaşanılan ülkeler için ekonomik bir yük haline gelmiş durumda, ileri yaş turizmi ve sağlıklı yaşlanma ... bu ülkeler için çözüm yolları arasında görülüyor. Sağlık hizmetlerinin pahalı olduğu ülkelerdeki 65 yaş ve üstü grubu hastaların, tedavi, bakım ve sağlıklı yaşam amacıyla maliyetlerin daha düşük olduğu ülkelere seyahat etmeleri ileri yaş ve engelli turizmini oluşturuyor. Yapılan araştırmalara göre, 65 yaş veya üstü turistlerde, en çok kardiovasküler, kanser, diyabet ve kronik solunum yolu rahatsızlıkları gibi hastalıklara rastlanmakta. Yalnızca bu hastalıklara yönelik tedaviler