Sağlık Turizmi Termal Tesislerle Gelişiyor

Karaderili Şirketler Grubu Editör 20 Kasım 2018

Karaderili Şirkeder Grubu Ust Yöneticisi (CEO) Tevfık Talaş, "Termal turizm, 7'den 70 e her yaştan misafire hizmet ettiği için büyük bir ivme ile gelişiyor. Yaz-kış 12 ay faydalanıldığı için de ciddi bir trend haline geldi." ifadesini kullandı. 

Talaş, yaptığı yazılı açıklamada, termal otelciliğin son dönemde spa ve wellness turizmiyle iç içe geçtiğini kaydederek, son yıllarda termal suların gücüyle gelen sağlık turizminde büyük bir artış ve gelişme olduğunu, sürekli artan bu durumun Türkiye'de bir trend oluşturduğunu aktardı. 

Sağlık turizmi yatırımlarının sadece kaplıca ve içmece hizmetleri ile değil geniş kür seçenekleri ve lüks tesislerle misafirlerine hizmet verecek duruma geldiğini aktaran Talaş, termal turizmin 7'den 70'e her yaştan misafire hizmet ettiği için büyük bir ivme ile geliştiğini, yaz-kış 12 ay faydalanıldığı için ciddi bir trend haline geldiğini vurguladı. 

Talaş, Türkiye'nin, termal kaynak zenginliği bakımından dünyada ilk 7'de, Avrupa'da ise birinci sırada bulunduğunu belirtti. 

'Türkiye'ye dünyanın dört bir yanından termal için geliyorlar' 

TALAŞ, termal suların birçok hastalığın iyileşmesine yardım ettiğini belirterek, şifalı suların yararlarının saymakla bitmediğini vurguladı. Bunlardan bazılarının, selülit, ciltteki kırışıklıklar, kilo problemi, cilt hastalıkları, mide ve bağırsak sistemi hastalıkları, kadın doğum hastalıkları, osteoporoz, romatizma, gut, sinir hastalıkları, adale ağrıları ve solunum sistemi hastalıkları, çocuklarda duruş, hareket ve denge bozukluğu olduğunu aktaran Talaş, "Dünya genelinden Türkiye'ye termal turizm için gelenlerin sayısı da her yıl artış gösteriyor. Türkiye'deki suların daha fazla minerale sahip olması, cazip fiyatlı lüks konaklama seçenekleri turistleri termal sulara çeken özelliklerden bazıları. Ayrıca, Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinde sağlık turizminin fiyatlarının çok yüksek olması, yabancı turistlerin ilgisini Türkiye'ye doğru yönlendiriyor. Özellikle, Almanya, Fransa, İngiltere, Avusturya, İran, Iraklı turistler dünyanın dört bir yanından, Türkiye'ye termal sular için geliyor." dedi.