Kütahyada Tarih ve Termal

Karaderili Şirketler Grubu Editör 15 Mayıs 2018
Süleyman karakulluk iç ege’nin mütevazi illerinden kütahya’da tarih ve kaplıca turizmi yan yana şehrin ekonomisine ayrı bir can veriyor. Son olarak sömestr tatilinde 'hanımla birlikte kütahya emet’e gittik. Emet termal resort'ta bir hafta konakladık. Buranın en hoşuma giden yeri yosun havuzu. Yosun havuzundan, dünyada sadece iki tane var. Biri kütahya emet’te, diğeri grönland adasında. Başta sedef hastalığı olmak üzere birçok cilt ve deri hastalığının tedavisinde alternatif tedavi olarak kullanılan yosun havuzu, aynı zamanda, kireçlenmelere, eklem ağrılarına, derinin daha fazla teneffüs etmesine de yarıyor.

Burada ayrıca kükürtlü havuzlar da var. Bu havuzlar, egzama, mayasıl ve ayak kaşıntılarına birebir. Aizonia antik kenti kütahya ve civarı kelimenin tam anlamıyla kaplıcalar diyarı. Yoncalı, simav, eynal, gediz, harlck, tavşanlı göbek hisarcık esire, dereli kaplıcaları. Eğer bir termal tatil istiyorsanız bir sefer de kütahya’yı tercih ediniz derim. Kütahya'da termal’in yanı sıra gezilip görülecek tarihi ... yerler de var.

Bunlardan biri de aizonai antik kenti. Geçmişi milattan önceki yıllara kadar uzanan aizonaî dc. Tarihi çarşı. Zeus tapınağı, tiyatro alanı görülmeye değer. Hele zeus tapınağının, zamanında çok görkemli bir yapı olduğu hemen belli oluyor. Tapınağın altında da bir mahzen var. Söylentiye göre zeus ve kızlarından biri bu mahzende kalmışlar bir süre... Kütahya'daki aizonai antik kentin ‘de bulunan zeus tapınağı, zamanında görkemli bir yapı olduğunu hemen belli ediyor.