Emette Afete Hazırlık Paneli

Karaderili Şirketler Grubu Editör 15 Mayıs 2018

Emet'te afete hazırlık paneli Kütahya 'nın Emet ilçesinde afet, deprem ve Doğa olaylarına dikkat çekmek amacıyla "afete hazırlık paneli" düzenlendi. Emet kaymakamlığı, Emet belediyesi, Emet ilçe milli eğitim müdürlüğü, adli bilimciler derneği, Emet termal resort oteli, afat Kütahya il müdürlüğü ve ecdat demeklerİ işbirliği ile "afete hazırlık paneli" düzenlendi. Panelin sabahki bölümünde Türkiye adli bilimciler derneği başkanı Prof.dr. Hamit hancı, halk sağlığı uzmanı Prof.dr. Recep Akdur, afat il müdürü Ahmet müdürü Mustafa göre, Emet ak parti ilçe başkanı Hüseyin doğan, samsun afat il müdürlüğü ekipleri, oda başkanları, daire müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Etkinliğin öğleden sonraki bölümünde Kütahya merkez, Emet, Hisarcık ve Çavdarhisar ilçelerinden 7 okulun katıldığı afet konulu bilgi yarışması düzenlendi. Yarışma öncesi öğrencilere afet konusunda geniş kapsamlı bilgiler verildi. Oldukça çekişmeli geçen yarışmada 3'er kişilik gruplardan oluşan 7 okulun öğrencilerine, güncel ve ... geçmişte yaşanan deprem, afet ve doğa olayları hakkında sorular soruldu. 30 sorudan ali altın, Emet kaymakamı haşan çiçek ve ecdad derneği başkanı ali duyan ‘un konuşmacı olarak katıldıkları panelde doğal ve insan kaynaklı afetler, alına bilinecek tedbirler ve afet sonrası yapılması gerekenler üzerine katılımcılar bilgilendirildi. Panelde, eğitimin afetlere karşı önlem alma ve afetlerde hayatta kalma adına önemi örneklerle katılımcılara anlatıldı ve katılımcıların soruları da konuşmacılarca cevaplandı.

Konferansa Emet kaymakamı haşan çiçek, belediye başkanı Mustafa koca, ilçe jandarma komutanı resul murat aslan, ilçe emniyet müdürü Gökhan yıldırım, milli eğitim oluşan yarışma sonunda gazi Emet mesleki teknik Anadolu lisesi birinci, Hisarcık 15 temmuz Anadolu lisesi ikinci, cevizdere şehitleri mesleki ve teknik Anadolu lisesi üçüncü oldu. Dereceye giren okullara ödülleri Emet kaymakamı haşan çiçek, belediye başkanı Mustafa koca ve ilçe milli eğitim müdürü Mustafa Cöre tarafından verildi. Emet ilçesinin birinci derece deprem ... bölgesi olduğunu belirten ecdat derneği başkanı ali duyan, "3 yıl önce Emet ilçesinde yapılan ankette yüzde 70 oranında afet öncesi alınacak tedbirler ve sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgisizlik olduğu gözlemlendi, ilçemizde bu tür faaliyetlere ve eğitimlere önem veriyoruz" dedi. Türkiye adli bilimciler derneği başkam Prof.dr. Hamit hancı, yaptığı açıklamada, "Türkiye bir afet bölgesi. Afet dediğimizde hep biz depreme odaklandık şimdiye kadar. Çığ, sel başkanı, terör olayları, bombalamalar hatta savaş bile afetin içinde. Dolayısıyla biz ülke olarak afete hazırlıklı olmak zorundayız" dedi.

Afetin Türkiye’nin her zaman gündeminde olduğunu belirten halk sağlığı uzmanı Prof.dr. Recep Akdur, "en öncelikli olan depremdir. Bu bağlamda sürekli hazırlıklı olmak gerekiyor. Hazırlıkların en önemli ayaklarından biriside toplumun eğitimi ve tatbikatlar yapılması. Bu bağlamda Emet’te bir eğitim programı düzenlendi. Halkında katılımıyla verimli bir eğitim oldu. Umarız afetsiz ve depremsiz yıllar yaşarız. Emet halkı, emet ... kaymakamlığı ve Emet belediyesi konuya vakıf ve hazır" diye konuştu. Amaçlarının halkın afetler konusunda farkındalığını yükseltmek olduğunu belirten afat Kütahya il müdürü Ahmet ali altın, "güzel bir panel geçirdik. İkinci ayakta ise genç afet gönüllüleriyle bir yarışma düzenledik. Yaışmadaki amacımız öğrencilerimizin bu konuda farkındalık kazanmalarını sağlamak" dedi. Emet'te güzel bir organizasyona imza attıklarını belirten belediye başkanı Mustafa koca, "afat olarak ve kaymakamlığımız olarak güzel bir bilgilendirme toplantısı yaptık. Bu panele 2 tane profesör hocamız katıldı. Sabah ve öğleden sonra vatandaşlarımızı ve öğrencilerimizi bilgilendirdik. Bizler Emet belediyesi olarak deprem bölgesinde olduğumuzdan dolayı bu konularda hassas davranıyoruz" ifadelerini kullandı.